VI Mistrzostwa Polski w Cheerleadingu Sportowym

W dniach 22-25 marca Raszyn stał się stolicą Cheerleadingu!

To właśnie w Centrum Sportu Raszyn odbyły się VI Mistrzostwa Polski w Cheerleadingu Sportowym. Polski Związek Sportowy Cheerleadingu powstał w odpowiedzi na rosnące w Polsce zainteresowanie tą dyscypliną sportu oraz na oczekiwania m.in. zespołów i klubów sportowych. Jednym z priorytetów tego Związku jest powołanie i przygotowanie kadry narodowej do igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich, mistrzostw świata i mistrzostw Europy. Polski Związek Sportowy Cheerleadingu  jest członkiem Międzynarodowej Federacji Cheerleadingu (ICU). Należy tu wspomnieć, że w marcu 2023 roku w Krakowie odbyło się szkolenie dot. programu Cheerleading w szkole, a Związek ma w planach wprowadzenie tej dyscypliny sportowej do szkół w ramach działalności SKS (Szkolnych Klubów Sportowych), UKS (Uczniowskich Klubów Sportowych) oraz SMS (Szkół Mistrzostwa Sportowego).

Partnerami dla @PolskiZwiązekChearleadinguSportowego  przy organizacji tych Mistrzostw w Raszynie było @MinisterstwoSportuiTurystyki, @PolskiKomitetOlimpijski, @Polada oraz @UrządGminyRaszyn i @CentrumSportuRaszyn.

Centrum Sportu Raszyn w trakcie tych Mistrzostw odwiedził m.in. Dyrektor COS – Centralnego Ośrodka Sportowego, Prezes Polskiego Związku Koszykówki, Przedstawiciel Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Prezes Polskiej Federacji Tańca.

Prezesowi PZSC Pany @LeszekCichocki bardzo dziękujemy za zaufanie oraz wybór Centrum Sportu Raszyn na miejsce tych rozgrywek.

Centrum Sportu Raszyn dziękuje mieszkańcom Gminy Raszyn, którzy licznie przybyli (szczególnie popołudniami) na trybuny, by uczestniczyć w wydarzeniu i poznać specyfikę tej dyscypliny sportowej.

*Cheerleading wywodzi się z USA. W latach 80 XIX wieku na Uniwersytecie Princeton, Thomas Peebles wraz ze studentami wspierał okrzykami miejscowy zespół futbolu amerykańskiego. W roku 1884 przeniósł się na Uniwersytet w Minnesocie, gdzie bardzo szybko zaszczepił ideę dopingowania futbolistów. 2 listopada 1898 roku Johny Campbell, student medycyny, pod wpływem emocji zaczął dyrygować dopingiem stojąc przed tłumem kibiców. Robił to tak skutecznie, że przez niego drużyna wygrała, a on sam zapisał się w historii jako pierwszy cheerleader, czyli osoba przewodnicząca dopingowaniu. W ten sposób narodziła się obecna sportowa dyscyplina.